Електричний конденсатор - це елемент електричної ланцюга, призначений для використання його ємності. Конденсатор складається з двох електродів, що називаються обкладкамі, розділених діелектрики, і має здатність накопичувати електричну енергію. Ємність конденсатора - електрична ємність між електродами конденсатора, що визначається ставленням накопичується в ньому заряду до додається напруги. Природно, ємність безпосередньо залежить від матеріалу діелектрика, форми і взаємного розташування електродів.
Згідно міжнародній системі СІ ємність вимірюється в Фарадей (Ф). Але Ви частіше бачите частки Фарадей (мікро-мкФ, нано-нФ, піко-пФ), т. к. 1 Фарадей - величезна ємність і в практичних цілях майже не використовується.
Конденсатори бувають загального і спеціального призначення. Відповідно до першого можна зустріти практично скрізь, другий - у вузлах спеціального призначення. До конденсатора спецпризначення відносять високовольтні, імпульсні, помехоподавляющіе, дозиметричні, пускові і т. п.
За характером зміни ємності конденсатори бувають постійної ємності, змінної ємності і подстроечние. З постійними конденсаторами все зрозуміло, їх ємність не регулюється. А ось змінні конденсатори допускають регулювання ємності, причому управління ємністю може бути не тільки механічне, але й електричним напругою (варіконди), температурою (термоконденсатори). Застосовуються для плавною налаштування коливальних контурів, в колах автоматики та ін
Відмінністю подстроечних конденсаторів від змінних є те, що у подстроечних регулювання ємності здійснюється разово або при настройці, регулюванню і в процесі експлуатації не змінюється.
За способом монтажу конденсатори бувають для друкованого та навісного монтажу, а також сполучення з ними. Висновки конденсаторів для друкованого монтажу можуть бути жорсткі чи м'які, аксіальние або радіальні, з дроту круглого перерізу або стрічки, у вигляді пелюсток, з кабельним вводом, у вигляді прохідних шпилек, опорних гвинтів. У конденсаторів для мікросхем і мікромодулі, а також СВЧ-конденсаторів в якості висновків можуть використовуватися частині їх поверхні (безвиводние конденсатори). У боьшінства оксидних, а також прохідних і опорних конденсаторов одна з обкладок з'єднується з корпусом, який є другим висновком (бачили допотопний люмініевий конденсатор з різьбою, ось типу таких).
За характером захисту від зовнішніх впливів конденсатори роблять незахищеними, захищеними, неізольованих, ізольованими, ущільнення, герметизовані.
Незахищені конденсатори допускають експлуатацію в умовах підвищеної вологості тільки в складі герметизовані апаратури. Защіщеннние експлуатуються в будь-якій апаратурі.
Неізольованих конденсатори (з покриттям або без покриття) не допускають дотику своїм корпусом шасі апаратури. З ізольованими все навпаки. Ізоляція виконується із пластмас, компаундів.
Ущільнені конденсатори мають ущільненню органічними матеріалами конструкцію корпусу.
Герметизовані мають герметичну конструкцію корпусу, який виключає можливість повідомлення навколишнього середовища з його внутрішнім простором. Герметизація здійснюється за допомогою керамічних та металевих корпусів або скляної колби.
По виду діелектрика конденсатори бувають з органічним, неорганічним, газоподібним і оксидних діелектриків, який є також неорганічним, але в силу особливої специфіки характеристик виділено в окрему групу.